Menu
Sizi Anlıyoruz...

Makaleler

 • Hamilelikte Stresle Baş Edebilme Yöntemleri

  ​Hamilelik dönemi, pek çok açıdan anne ve baba adayları için farklı ve özel bir süreci kapsıyor. Bedensel değişimler ve beraberinde gelen “annelik duygusuna” ilişkin bakış açımız bu süreçte bir çok duygunun bir arada yaşanmasını sağlamaktadır...devamı için tıklayın.

  Emre Alıcı

  Emre Alıcı
  Uzm. Psikolojik Danışman

 • Evlilikte Kritik Yıllar

  ​Evlilik tıpkı bir bebeğin büyümesi gibidir. Çeşitli kriz dönemleri ve büyüme sancıları vardır. Bu kritik yıllar hemen her çift için sancılı geçmektedir...devamı için tıklayın.

  Bilge Çapoğlu

  Bilge Çapoğlu
  Uzman Klinik Psikolog/ Aile ve Çift Danışmanı/ Bireysel Danışman-Eğitmen

 • Anne Adayları En Çok Hangi Korkuları Yaşıyor?

  Doğum sonrası depresyon oldukça yaygın bir durumdur. Pek çok anne adayı kısa veya daha uzun bir dönem doğum sonrası depresyon yaşayabilir. Bebekle uyumlanmak ve bu yeni hayat tarzına alışmak birkaç ay sürebilir. ..devamı için tıklayın.

  Bilge Çapoğlu

  Bilge Çapoğlu
  Uzman Klinik Psikolog/ Aile ve Çift Danışmanı/ Bireysel Danışman-Eğitmen

 • Aile Terapisi Nedir? Aile Terapisti Kimdir?

  Aile terapisi, sorunlarının üstesinden gelmesinde yardım etmek için ailenin güçlerini ve sağlamlığını arttırmayı amaçlayan, bireye ve bireyin sosyal destek ağlarına yönelik bir terapi yaklaşımıdır. Ailenin işleyiş biçimini,..devamı için tıklayın.


 • Eşimizi Neye Göre Seçeriz?

  Aşık olma süreci tamamen tesadüfler üzerine kurulu gibi görünse de gerçekte olan aslında beynimizin alt katmanları yani en temel beden fonksiyonlarını yerine getiren kısmı, eşimizi ebeveynlerimizle karıştırıyor. Elbette bu fikri kabullenmek kolay değildir. Bebek ilk başta nasıl anne ile bir bütünlük duygusu yaşıyorsa, evlilik yapılırken de eşimizin mucizeler yaratarak bize bu bütünlük duygusunu geri getireceği beklentisi içine girmekteyiz...devamı için tıklayın.


 • Bağlanma ve Çift Olma

  Bütün kültürlerde insanlar geleneksel bir tarzda bağlılık yemini ile evlenirler. Ancak bu bağlılık gerçek bir sevginin varlığını göstermeye yeterli midir? Boşanma oranlarının artışına bakarsak aslında bu bağlılık yemininin çok da anlamlı olmadığı düşünülebilir. Bağlılık, yakın ve içten kişisel ilişkinin kurulması için temel yapıtaşıdır. Bağlandığımız kişi ile ilişkiyi sürekli ve kalıcı kılmak amacıyla çaba sarf ederiz...devamı için tıklayın.


 • Evlilik Terapisi Nedir?

  Evlilik terapisi konusuna her ne kadar ilgi artsa da bu konuda pek çok bilgi eksikliği ve yanlış beklentiler de varlığını sürdürmektedir. Pek çok çift evlilik terapisinde kimin haklı kimin haksız olduğunun açıklığa kavuşturulacağı, davranışlarının doğruluğunun ve yanlışlığının onlara bildirileceği konusunda yanlış bir beklentiye sahip olabilmektedir. Oysa evlilik terapisinde ..devamı için tıklayın.

  Bilge Çapoğlu

  Bilge Çapoğlu
  Uzman Klinik Psikolog/ Aile ve Çift Danışmanı/ Bireysel Danışman-Eğitmen

 • Depresyon Tedavisi

  Depresyon temelde, mutsuzluk, hayattan zevk alamama ve enerji yoksunluğu ile karakterize bir tablodur. Duygusal, bedensel ve düşünsel anlamda bir tür yavaşlama halidir. Genel olarak bir çökkünlük durumu diye düşünebileceğimiz depresyonda ayrıca uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri, dikkati toplamada güçlük, kendine güven..devamı için tıklayın.


 • Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

  Henüz okula başlamamış küçük yaştaki çocukların ebeveynlerinin boşanmalarına değişik tepkiler gösterebilir. Bazıları yaşlarından daha küçük davranışlar gösterir, örneğin 6 yaşındaki bir çocuk, tekrar altını ıslatmaya başlayabilir. Bazı çocuklar aşırı kaygılandıkları için, saldırgan davranışlar sergiler. Bazı çocuklar aşırı bağımlı olup, annesinin dizinden..devamı için tıklayın.

  Şenay ÇELİKBAŞ

  Şenay ÇELİKBAŞ
  Psikolog / Aile ve Çocuk Terapisti

 • Çocuklar Neden Yalan Söyler

  Çocuklarda yalan davranışı, yaşlarına ve durumlarına göre daha farklı yorumlanır. Yaşamın ilk 7 yılında çocuğun yalan söylemesi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Çocuklar 7 yaşına kadar gerçeğe uygun olmayan şeyler söylerler. Çocukların gerçekdışı konuşmaları çok sık görülür. 7 yaşından sonra çocuk, artık yalanın kendisine sağlayacağı yararları öğrenmeye başlar..devamı için tıklayın.

  Şenay ÇELİKBAŞ

  Şenay ÇELİKBAŞ
  Psikolog / Aile ve Çocuk Terapisti

 • Çocuğunuza Yemek Alışkanlığını Nasıl Kazandırabilirsiniz

  Çocuk doğumdan birkaç saat sonra acıkır ve ağlamaya başlar. Güzel yiyen ve sindiren çocuk sağlıklı ve dengeli bir çocuktur. Fakat zaman içinde bu durum bozulabilir ve beslenme sorun halini alabilir. Genellikle çocuğun üzerine fazla düşünülen, yemek olayına aşırı duyarlılık gösterilen ve kilosu ile ilgili çok ilgilenilen durumlarda yemek yememe sorunu oluşmaktadır...devamı için tıklayın.

  Şenay ÇELİKBAŞ

  Şenay ÇELİKBAŞ
  Psikolog / Aile ve Çocuk Terapisti

 • Kardeş Kıskançlığı

  Çocukların kardeşleri olduklarındaki en büyük korkuları ilgisizliktir. Anne babasının sevgisinin azalacağından korkar. Küçük önerilerle büyük sorunları önleyebilirsiniz...devamı için tıklayın.

  Şenay ÇELİKBAŞ

  Şenay ÇELİKBAŞ
  Psikolog / Aile ve Çocuk Terapisti

 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

  Sabırsızlık, odaklanamama, oyuncaklardan çabuk sıkılma gibi belirtiler varsa, çocukta dikkat eksiliği olabilir. Bu tür çocuklar çizgi filmleri bile uzun süre izleyemezler. Bu belirtileri gözlemliyorsanız mutlaka çocuğunuzu doktora götürün...devamı için tıklayın.

  Şenay ÇELİKBAŞ

  Şenay ÇELİKBAŞ
  Psikolog / Aile ve Çocuk Terapisti

 • Çocuklarda inatçılık Problemi

  Çocuklarda en yaygın görülen sorunlardan biri inatçılık problemidir. Ebeveynlerin söylediklerinin tam tersini yapmak, kendi istediği şey konusunda ısrar etmek, kendi istediği şeyi alabilmek için ağlama, hırçınlık vb. davranış problemleri çok zorlayıcı olabilir. Bazen bu inatlaşma öyle bir hal alır ki anne baba çok çaresiz hissedebilir ve çocukla yoğun bir güç çatışmasına..devamı için tıklayın.

  Fatma Tosuntaş Karakuş

  Fatma Tosuntaş Karakuş
  Uzman Psikolojik Danışman / Eğitmen

 • Mutsuz Evliliğin Sebepleri

  Ünlü terapist John Gotman, yapmamanız gerekenleri bilmeniz, yapmanız gerekenleri bilmenizden daha önemli olduğunu dile getiriyor. Uzmanlara göre mutsuz evliliğin 6 nedeni var. ..devamı için tıklayın.

  Bilge Çapoğlu

  Bilge Çapoğlu
  Uzman Klinik Psikolog/ Aile ve Çift Danışmanı/ Bireysel Danışman-Eğitmen

Loading