Menu
Sizi Anlıyoruz...

Fatma Tosuntaş Karakuş

Uzman Psikolojik Danışman / Aile ve Çift Terapisti / Bireysel Psikoterapist
Danışan aldığı merkezler
Ataşehir
Email
f.tosuntas@pakuapsikoloji.com
Uzman Psikolojik Danışman / Aile ve Çift Terapisti / Bireysel Psikoterapist

Lisans eğitimini, Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden derece alarak tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini aynı bölümde tamamlayarak "uzman psikolojik danışman"ünvanını almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Sertifika Programı'nı tamamlayarak "çift ve aile terapisti"olarak uzmanlaşmıştır.

Bireysel danışmanlık çalışmalarını, psikodinamik bir yaklaşım temelinde götürmekte; mesleki gelişimine katkı sağlamak için almış olduğu EMDR, hipnoterapi, transaksiyonel analiz, sistemik yaklaşım, stratejik aile terapisi, çözüm odaklı terapi, imago çift terapisi, sanat terapisi eğitimlerini bu zeminle birleştirmektedir.

Ayrıca; Stan Tatkin tarafından geliştirilmiş olan "Çift Terapisinde Psikobiyolojik Yaklaşım (PACT)" 1. Düzey ve 2. Düzey eğitimlerini tamamlamıştır.

On yılı aşkın süredir çeşitli eğitim kurumları ve danışmanlık merkezlerinde yürüttüğü meslek hayatında; psikolojik danışmanlık ve psikoloji alanında, gerek yurt içi gerek yurt dışında düzenlenen çok sayıda seminer, sempozyum ve kongreye katılmıştır. Bunun yanı sıra, cinsel istismara uğramış çocuklara ve ailelere yönelik bir projede görev almıştır. Bireysel ve çift terapisi alanlarında süpervizyonlara devam etmektedir.

Ailelere, yetişkinlere ve alanda çalışan uzmanlara çok çeşitli konularda eğitim ve seminer çalışmaları yürütmüştür ve halen eğitim ve seminer çalışmalarına devam etmektedir.

Denver II Testi, Gessell, Goodenough, Frostig Görsel Algı Testi, Peabody, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama testi, Stanford Binet Zeka Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Löisa Düs ve CAT testi ve Temel Kabiliyetler testinin (7-11 yaş) uygulayıcısıdır.

Mesleki platformda; Türk PDR Derneği, EMDR Derneği ve Çift ve Aile Terapisi Derneği'ne üyedir.

Son Yazıları
 • Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi

  Çocuğunuza saygı göstermek, çocuğun kendine güveninin gelişmesinde çok etkilidir. Çocuğunuzun sözünü kesmek durumunda kaldığınızda “sözünü kesiyorum bana biraz müsaade et” ya da çocuğunuz siz konuşurken bir şey söylemeye çalıştığında “biraz bekle, birazdan seni dinleyeceğim” gibi çocuğu yanıtsız bırakmamak ve muhakkak çocuğa geri dönüş yapmak.....devamı için tıklayın.

 • Psikolojik Yardım

  İnsan çok boyutlu bir varlıktır. Her insan kendine özgü ve eşsizdir. İnsan, psikolojik ve ruhsal anlamda birçok içsel ve dışsal faktörden etkilenir. Karar vermek, kendine güven, coşku, stres, stresi yönetebilmek, duyguların davranışlarımıza etkisi, baş edilemeyen olumsuz yaşam deneyimleri, sosyal beceriler.....devamı için tıklayın.

 • Evliliği Boşanmaya Götüren Sebepler

  Bir evlilikte eşler arasında olumlu ve mutluluk verici, sevildiğini, önemsendiğini hissettiren deneyimler ve anlar ne kadar çok yaşanırsa o evlilikler uzun süre devam etmektedir. Bir evlilikte çeşitli sebeplerle hayal kırıklığı ne kadar çok yaşanırsa eşlerin birbirine tahammülü azalmaya başlar...devamı için tıklayın.

 • Boşananların Dikkat Etmesi Gereken 7 Kural

  Boşanma süreci zor ve yıpratıcı bir süreçtir. Yıllar boyunca yaşanan bir birlikteliği geride bırakabilmenin kolay bir yolu yoktur. Ayrılma sürecinin kabullenilmesi de bu sebeple biraz zaman alır..devamı için tıklayın.

 • Çocuklarda inatçılık Problemi

  Çocuklarda en yaygın görülen sorunlardan biri inatçılık problemidir. Ebeveynlerin söylediklerinin tam tersini yapmak, kendi istediği şey konusunda ısrar etmek, kendi istediği şeyi alabilmek için ağlama, hırçınlık vb. davranış problemleri çok zorlayıcı olabilir. Bazen bu inatlaşma öyle bir hal alır ki anne baba çok çaresiz hissedebilir ve çocukla yoğun bir güç çatışmasına..devamı için tıklayın.

Loading