A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

İşsizliğin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri
Menu
Sizi Anlıyoruz...

İşsizliğin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

issizlik psikolojisiİşsiz - güçsüz... İşsizlik güçsüzlükle yan yana getiriliyor. İşsiz olanın güçsüz olacağı düşünülüyor. Bu algı aslında iki boyutlu olabilir, bir yandan işsiz olan güçsüz hissederken, bir yandan da işsiz olana bakan onu güçsüz görüyor. Buradaki “güç” pek çok anlamda kullanılabilir. İşsizliğin getirdiği psikolojik sorunlar boyutundan bakıldığında, kişinin özgüveni ve özsaygısının azalması, öz potansiyelini kullanamamanın verdiği varoluşsal sancılar kişinin kendisini güçsüz hissetmesine neden olabilir. Aslında bu güçsüzlük benlik algısının bozulması nedeniyle ortaya çıkan depresyonun bir göstergesidir. Maddi yetersizlikler nedeniyle İhtiyaçların giderilememesi boyutunda da güçsüzlük yaratabilir. Toplumsal statü anlamında da işsizlik statü kaybı nedeniyle “güçsüz” algısını oluşturabilir.

İşsizliğin Psikolojik Boyutları Nelerdir?

İşsizliğin boyutlarını maddeler halinde ele alacak olursak, bu maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz...

Tüketilmeyen Enerji Bayatlar

Herkesin tüketmesi gereken, tüketilmediğinde vücudunda bayatlayarak çeşitli psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açan bir yaşam enerjisi vardır. İnsanlar enerji harcayacakları bir şey olmadığında yaşamlarını anlamsız bulurlar, enerjilerini bağlayabilecekleri durumlar, kişiler vs. yaratmaya çalışırlar. Boşluk duygusundan rahatsızlık duyarlar. Bazen de bu duygudan kurtulmak için çeşitli bağımlılıklar geliştirirler. Örneğin, bilgisayar, sanal alem, alışveriş, aktivite vs. Eğer kişi işsiz kaldığında ve maddi sorun da yaşamıyorsa, enerjisini yatırabileceği başka alanlar varsa enerjiyi tüketme konusunda bir rahatlama sağlayabilir. Fakat enerjinin nerede tüketildiği de uzun vadeli sonuçları açısından önemlidir.

Benlik Algısı Bozulur

Kişi genellikle kendisini sahip oldukları ile, yaptığı eylemler, aldığı sonuçlar, başarılarıyla vs. tanımladığı için işsizlik kişinin kendi ideal benlik algısını bozabilir. İş bulma süreci uzadıkça kendisine olan güvenini giderek artan şekilde kaybedebilir. Yetersizlik duyguları hissedebilir.

Duygular Karışır

İşsiz olduğunu etrafındaki kişilere açıklama zorunluluğu utanç duygusu yaratabilir. Bekleyiş içinde olmak gerginlik ve belirsizlik de kaygı yaratabilir. Zaman uzadıkça ümitsizlik, ve üzüntü artabilir. Maddi yetersizlikler de yaşanıyorsa bu duygular daha da güçlü hissedilebilir. Bütün bunlar depresif bir ruh haline sebebiyet verebilir. Kişi çabalamayı azaltabilir, yorgunluk ve fazla uyuma isteği oluşabilir. Bu da iş bulma olasılığını azaltarak kısır döngü yaratır.

Varoluşsal Sancılara Neden Olur

Kişi hayatta bir anlam bulmaya ihtiyaç duyar. Herkes bir potansiyel ile dünyaya gelir ve bu potansiyelini kullanmak ister. İşsizliğin psikolojik etkileri kişiye anlamsızlık ve boşluk duygusu olarak geri dönebilir.

İşsizliğin psikolojik sonuçlarını etkilemek biraz da olsa kişinin elindedir. Bu da kişinin kendi öz potansiyelinin farkında olması ile mümkün olur. Belirsizlik içinde geçecek olan bir süre olduğunun kabulü ile, sakince adımlar atmak işsizliğin getirdiği psikolojik sorunların üstesinden olabildiğince kolay gelinmesine destek olacaktır.

Bilge Çapoğlu

Bilge Çapoğlu
Uzman Klinik Psikolog/ Aile ve Çift Danışmanı/ Bireysel Danışman-Eğitmen

Loading