A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

Eşinizi Tekrar Kendinize Aşık Etmenin Yolları
Menu
Sizi Anlıyoruz...

Eşinizi Tekrar Kendinize Aşık Etmenin Yolları

mutlu iliskiİlişkiler her zaman değişir. Hiçbir zaman eskisi gibi olmaz. Bu ilişkinin doğasında vardır. Değişir, gelişir, yön değiştirir. Bazen de eşinizle ilişkinizin olumsuz yönde değiştiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni hayatınızda yeni olayların gelişmesi olabilir.  

Örneğin, yeni bir çocuğun doğumu, ekonomik krizler, akraba ilişkilerinde sorunların oluşması, iş yoğunluğunun artması ilişkinizin eski dinamiklerini sarsabilir. Hatta bazen kriz dönemlerinin bitmesinin ve düzlüğe çıkılmasının ardından da ilişkide olumsuz anlamda değişiklik olabilir.

Kriz aşamasında birbirine destek olmak amacıyla yakınlaşan çiftler kriz çözüldükten sonra tekrar uzaklaşabilirler.

İlişkiniz Sıradan Bir Hal Almaya Başlarsa!

İlişkiniz rutine girmiş olabilir. Yıllar geçtikçe birbiriniz için gösterdiğiniz eski özeni göstermediğinizi fark edebilirsiniz. Eşinizin sizden uzaklaştığını hissediyor olabilirsiniz. Peki, eşinizi kendinize yeniden âşık etmenin bir yolu var mıdır? Teknik olarak yoktur. Çünkü aşk manipüle edilebilecek bir duygu değildir. Diğer taraftan ilişkinizi yeniden canlandırmak mümkündür.

İlişkinizin yeni bir aşamaya geçmesini sağlamak için öneriler

  • Kendinizde değişik enerjiler ortaya çıkarabilmek adına yeni ilgi alanları ve faaliyetler bulabilirsiniz. Kendi ilgi alanlarını oluşturursanız eşiniz için daha çekici hale gelebilirsiniz.
  • İlişki sırasında eşinizden uzaklaşıp yakınlaşmanın doğal bir şey olduğunu hatırlayın. Bunu ilişkinin nefes alma şekli olarak düşünebilirsiniz.
  • Eşinizden ilgi beklemeyin, çocuklar ilgi bekler. Bir yetişkin olarak davranın ve duygularınızı ifade edin. Sevilmeyi beklemek yerine sevin, sevginizi boğmadan gösterin.
  • Eşinizi eleştirmekten uzak durun. Onun ilgisizliğinden şikâyet etmek sizinle ilgilenmesini sağlamaz aksine eşinizi sizden uzaklaştırır.
  • Ona duygularınızdan ve düşüncelerinizden suçlamadan yumuşak bir dille bahsedebilirsiniz.
  • Taktik kullanmayın samimi olun, strateji izlemeyin.
  • İlişkinizin eskiye dönmesini beklemeyin, ilişki hiçbir zaman eskisi gibi olamaz. Çünkü ilişki her zaman ileriye doğru gider. Yeni bir aşamaya geçer.

Her ilişkinin kendine özgü bir doğası vardır. Bu nedenle ilişkinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bir aile-evlilik terapistine başvurun. İlişkinizde bir uzaklaşma hissediyorsanız kendiliğinden geçmesini beklemeyin, bu sorunları görmezden gelmek olur. Deve kuşu gibi kafanızı kuma gömmek olur. Evlilikleri boşanmaya götüren sebeplerin başında sorunların üstünü örtmek gelmektedir. Kendinizi ve ilişkinizi gözden geçirmek değerli ilişkinizi koruyabilmeniz için oldukça önemlidir.

Bilge Çapoğlu

Bilge Çapoğlu
Uzman Klinik Psikolog/ Aile ve Çift Danışmanı/ Bireysel Danışman-Eğitmen

Loading