Menu
Sizi Anlıyoruz...

Cinsel Danışmanlık

Cinsel yaşamda karşılaşılabilecek her türlü sorunla ilgili verilen bir danışmanlık türüdür. Cinsel sorunlar, kadın ve erkeğin normal bir şekilde cinsellik yaşamalarını güçleştiren psikolojik ve fizyolojik engellerdir. Psikolojik engeller genellikle cinsellikle ilgili çocukluk yaşantılarından elde edilen yanlış bilgilerden veya ilk cinsel yaşantının travmatik oluşundan ve olumsuz duygular yaratmasından kaynaklanmaktadır. Bu olumsuz duygular insanın normal bir şekilde cinsel eylemi gerçekleştirmesini ve haz almasını engellemektedir. Fizyolojik engellerden bazıları ise, organ bozuklukları, şeker hastalığı ve alkolizm gibi sorunlardır. Her ne kadar fiziksel sebepler nedeniyle ortaya çıkan cinsel sorunlar olsa da cinsel sorunlar daha çok psikolojik ve toplumsal etkenlere bağlıdır. En sık başvuru nedenleri arasında ilk sırada vajinismus yer almaktadır.

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istemsiz kasılması sonucunda penisin vajinaya girmemesi veya çok ağrılı bir şekilde girmesi durumudur. Vajinismus probleminin sebebi %90-95 psikolojik sebeplerden kaynaklanırken, %5-10'u fizyolojik sebeplerden (mantar, idrar yolu enfeksiyonu, kist vs.) kaynaklanmaktadır. Vajinismus'un psikolojik nedenlerinin arasında yanlış ve çarpıtılmış kültürel ve dini baskılar, cinsel travmalar, yıllar süren bekareti kaybetme korkuları, çarpıtılmış inanç ve korkular sayılabilmektedir.

Vajinismus tedavisinin temel amacı çifte doğal ve keyifli bir cinsel hayat sunmaktır. Vajinismus, bilinçaltı korkuların çözülmesi, bilişsel çarpıtmaların ve bilgi yanlışlıklarının düzeltilmesi ve sistematik duyarsızlaştırma ile kısa sürede çözülebilen bir problemdir.

Vajinismus yaşayan bir kişinin eşinde erken boşalma veya ereksiyon güçlükleri görülebilir. Bu durumda kombine terapi ile her iki çiftin sorunun çözümüne yönelik çalışılarak sağlıklı ve keyifli bir cinselliğin önündeki engeller kaldırılır.

Sıklıkla görülen başvuru nedenleri

Vajinismus

Erken boşalma,

Cinsel isteksizlik,

Ereksiyon güçlükleri

Orgazm bozuklukları vb.

Cinsel Danışmanlık
Loading