Menu
Sizi Anlıyoruz...

Psikolojik Yardım

psikolojik yardımİnsan çok boyutlu bir varlıktır. Her insan kendine özgü ve eşsizdir. İnsan, psikolojik ve ruhsal anlamda birçok içsel ve dışsal faktörden etkilenir. Karar vermek, kendine güven, coşku, stres, stresi yönetebilmek, duyguların davranışlarımıza etkisi, baş edilemeyen olumsuz yaşam deneyimleri, sosyal beceriler, cinsel zorluklar, yakın ilişkiler, evlilik, boşanma, anne baba olma, bedensel şikayetler, diğer kişilerle yaşanan ilişkilerde yaşanan zorluklar, başarı, yeterlilik, acı veren deneyimler, kendini tanıma, geçmiş deneyimler, anı yaşayabilmek, gelecek kaygıları, duygulara izin verebilmek, kendimizden memnun olduğumuz-olmadığımız tüm yönler, ne istediğimizi bulmak vb. insana ve varoluşuna dair olan her şey psikolojik yardımın kapsamına girer.

Beynimizin nasıl çalıştığını, geçmiş deneyimlerin şu anımızı nasıl etkilediğini ve acı verdiği için kaçındığımız duygu ve yaşantıların nasıl depresyon, bedensel ağrılar, panik atak, fobi vb. birçok semptoma dönüştüğünü anlayabilmek çok önemlidir. Yaşanılan hiçbir şey unutulmuyor. Bazı yaşantılar kendimizle ve diğer insanlarla olan bağımızı kopartıyor. Psikolojik yardım kişinin farkında olmadığı otomatikleşmiş davranış ve tepkilerinin bilinçdışı nedenlerini anlamasını ve davranış ve eylemlerinin sorumluluğunu alarak seçim yapmasına olanak tanır.

Psikolojik Yardımın Faydaları

Psikolojik yardımın faydaları, öncelikle kendimizi tanımamızda yardımcı olur. Kendi istek ve ihtiyaçlarımızla toplumun ihtiyaçları arasında bir denge kurabilmemize yardımcı olur. Yaşadığımız hangi deneyimlerin normal, hangi deneyimlerin takılma olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Kişinin içinden çıkamadığı, sıkışmış hissettiği, kontrol sağlayamadığı ve defalarca aynı acı veren durumu yaşamayı engelleyemediği şikâyetlerinin asıl kaynağını bulabilmesinde ve çözebilmesinde yardımcı olur. Kişi en temelde kendini sevebilmeyi öğrendikçe ve kendine yardım edebildikçe, sevgisini çocuklarına, eşine ve yakınlarına daha çok vermeye başlar. Bir ailede aile üyelerinden biri depresyondaysa, ya da evliliğinde sorunlar yaşıyorsa bu sorunlardan tüm aile üyeleri etkilenir. Psikolojik yardım sadece psikolojik yardım alan kişiye değil etrafında etkileşimde olduğu herkese de dolaylı olarak fayda sağlar.

Kimler Psikolojik Yardım Almalı?

Çok çeşitli sebeplerle psikolojik yardım alınabilir. Öfke kontrol problemleri, panik atak, depresyon, fobiler, kaygı bozuklukları, isteksizlik, mutsuzluk, yorgunluk, huzursuzluk hallerinin hayatı yoğun bir biçimde etkilemesi, nedeni anlaşılamayan bedensel ağrı ve şikayetler, tahammülsüzlük, yoğun stres, geçmişte yaşanmış ve hala rahatsız eden travmatik deneyimler, ölüm, kaza, cinsel, fiziksel, duygusal istismar, hastalık gibi başa çıkılamayan yaşam olayları, evlilik problemleri, çocuk ve ergenlerde yaşanan sorunlar çok çeşitli bir yelpazede artık kişinin hayatının çoğu alanını etkileyen ve işlevselliğini bozmaya başlayan, hayatının içinde görmezden gelemeyeceği kadar acı veren tüm problemlerde psikolojik yardım alınması önerilir. Psikolojik yardım sadece sorunlar çıktıktan sonra değil sorunlar çıkmadan önleme amaçlı olarak da alınabilir. Önleyici psikolojik yardım sorunları ortaya çıkmadan engellemede çok etkilidir. Özellikle evliliklerde ve çocuklarda sorunlar çıkmadan önce danışmanlık almak sorunların kemikleşmesini önler.

Psikolojik Yardım Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Psikolojik yardım alırken, öncelikle alanında uzman, eğitimli ve deneyimli bir psikoterapist seçimi yapılmalıdır. Yaşadığınız sorunun kaynağını tespit edebilecek ve sorunla ilgili uygun terapi müdahalelerini belirleyebilecek bir uzman seçilmelidir. Psikoterapistinizden eğitimleri ve uzmanlıkları hakkında bilgi alabilirsiniz. Psikoterapistle kurulan güvene dayalı ilişki de sürecin faydalı olmasında çok etkili olmaktadır. Psikolojik yardım sürecinin faydalı olmasında psikoterapist tarafı kadar kişinin isteği ve işbirliği kurması da çok önemlidir. Değişim danışanın sorumluluğudur.

Psikolojik Yardımda Kullanılan Teknik Ve Yöntemler

Özellikle son yıllarda psikoloji alanında yapılan araştırmaların artması ve yeni ve farklı psikoterapi yöntem ve tekniklerinin gelişmesi nedeniyle psikolojik yardım sürecinde, sorunların çözümünde bir çok farklı psikoterapi teknik ve yöntemleri kullanılmaktadır. Psikolojik sorunların çözümünde, psikodinamik psikoterapi, EMDR, bilişsel davranışçı terapi, beden terapileri, geştalt terapi, aile sistem dizimleri, psikodrama, sanat terapisi vb. birçok yöntem çoğu zaman danışanların ihtiyaçlarına göre eş zamanlı olarak birlikte de kullanılabilmektedir. Bazı sorunlarda bazı psikoterapi yöntemlerinin daha etkili olduğuna dair araştırmalar da mevcuttur. Bütün psikoterapi yöntemlerinin temel amacı insanı ve sorunlarının kaynaklarını anlayarak onlara yardımcı olmaktır.

Fatma Tosuntaş Karakuş

Fatma Tosuntaş Karakuş
Uzman Psikolojik Danışman / Eğitmen

Loading